Vad var det som lockade dig till Compare?
Kompetensen hos kollegorna och den unika förankringen i Region Värmland och Karlstad kommun. Här blir det verkstad av saker! Några av nycklarna är de goda relationerna och det nära samarbetet med varandra!
Vad gör du i din roll som innovationsledare?
Jag stöttar olika projekt med juridisk kompetens, mestadels inom initiativet DigitalWell Arena.
Vad har du gjort tidigare?
Jag är social entreprenör och patientdatajurist.
Mest har jag jobbat med egna och andras start-ups.
Men jag är också anställd på Karolinska Universitetssjukhuset för att hjälpa till med personcentrering och digitalisering. Där jobbar jag med att utveckla rutiner och processer för väl förberedda vårdmöten tillsammans med vårdteam. Det handlar mycket om att få information om patienten och patientens behov på plats så man kan förbereda sig och även anpassa mötestid och nödvändiga deltagare i vårdmöten. Jag jobbar inom den högspecialiserade vården. Digitalisering är den stora ursäkten och möjliggöraren, informationssystem och utveckling av IT-tjänster är en del av allt jag gör, liksom juridiken kring integritet och säkerhet.
Jag är också knuten till forskning i Sverige och USA om hur vi stärker den sociala myllan vi så väl behöver för förändring av olika slag, i våra egna liv och tillsammans i samverkan.
FEM SNABBA
Kaffe eller té
PC eller Mac
Film eller serie: vilket som bara det är romantiskt och snällt
LinkedIn eller Facebook
Mejl eller telefonsamtal: älskar telefonsamtal
